جنگ و صلح(قسمت ششم)
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 19:00 | نوشته ‌شده به دست میلاد کشفی | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق

"بهترین راهکار در جنگ حمله به استراتژی دشمن است"...

پاره ای از مورخان در امور نظامی همواره تصویری از یک استراتژیست کودن و عصبی از آدولف هیتلر ارائه داده می دهند و لیکن با مطالعه ی بیشتر و دقیق تر تاریخ، سیمای واقعی او آشکارتر می شود . بی اچ لیدل هارت نویسنده و تاریخ نگار مشهور و منصف انگلیسی در این رابطه نظر دیگری دارد جالب است بدانیم لیدل هارت در میدان نبرد دشمن هیتلر بود. او می گوید: "هیتلر از احساس ظریف و عمیقی در غافلگیر کردن دشمن برخوردار بود و در بهره برداری از جنگ روانی سرآمد همگان بود و آن را به اوج رساند.


هیچ استراتژیستی در تاریخ تا این اندازه مهارت بازی کردن با مغز دشمن را که اوج هنر هر فرمانده ای است از خود نشان نداده است". شکست ارتش فرانسه در سال 1940، شاید به نوعی نهایت هنر و نبوغ او را به نمایش می گذارد. چرا که کشور فرانسه بعد از جنگ جهانی اول برای آنکه خیال خود را برای همیشه از بابت با آن کشور (آلمان) راحت کند، خط دفاعی ماژینو را طی 10 سال ایجاد کرد .آن هم با بکار بردن هزاران تن فولاد و بتن و صرف هزینه ای هنگفت !!! اما ... اما وقتی در سال 1940 ارتش آلمان از ناحیه ای به نام جمگل آرون (که در جنوب این خط دفاعی بود) بر کشور فرانسه تاخت و تا عمق آن  کشور نفوذ کرد و تنها ظرف 2 هفته پاریس را به تصرف در آورد تازه سربازان فرانسوی متوجه شدند که تفنگ هایشان را اشتباها نشانه گرفته اند. این یعنی حمله به استراتژی دشمن استراتژی ای که بر مبنای دفاع برنامه ریزی شده بود. ولی زمانی که می بایست دست به حمله می زد برنامه ای مدون برای آن وجود نداشت، و این پایان کار فرانسه بود.

در اینجا هدف ما مطالعه ی زندگی یک فرد خاص یا کشوری خاص نیست چرا که تاریخ یک تجربه ی عمومی است و نه تجربه ی یک فرد ، و این تجربه وقتی خود را ارزشمند تر می نمایاند که تجربه ی همگان باشد با شرایط گوناگون. در این رابطه بیسمارک صذر اعظم معروف آلمانی جمله ی معروفی دارد: "انسان های نادان می گویند که به کمک تجربه می آموزند. حال آنکه من ترجیح می دهم که از تجربه ی دیگران بیاموزم". بگذریم ... حال پس از ذکر این مقدمه طبق روال قسمتهای قبل سعی می کنیم با مدلسازی از نبردهای بزرگ تاریخ، ضمن مرور یکی دیگر از قوانین برگرفته شده از کتاب هنر رزم(اثر سان تزو) با شیوه های مختلف نبرد که مورد استفاده نیرو های منفی قرار می گیرد آشنا شویم تا از این ره آورد در زندگی روزمره و به ویژه در سفر تدریجی که بارها و بارها مورد آزمایش قرار می گیرد سربلند بیرون بیائیم. تنها کافیست همواره هوشیار باشیم که امیرالمومنین علی"ع" می فرمایند "المومن کیز" یعنی مومن زیرک است.

سان تزو در کتاب هنر رزم به قانون بسیار مهمی در جنگ اشاره می کند. "بهترین راهکار در جنگ حمله به استراتژی دشمن است" به راستی این یکی از رایج ترین و سهل الوصول ترین شیوه های نبرد است که مورد استفاده نیرو های منفی و بازدارنده قرار می گیرد. روشی کم زحمت که بجای طرح نقشه و صرف هزینه و زمان، تنها با برهم زدن برنامه ها و اسراتژی حریف کارشان را از پیش می برند. مثالی که استاد امین در سی دی حقه های نفس در رابطه با بیدار شدن فردی که قصد رفتن به دانشگاه دارد اما نیروی بازدارنده قدم به قدم و به آرامی او را از رفتن باز می دارد. 

شاید به روشنی این مطلب را بیان می دارد. لیکن در اینجا یک سوال مطرح می شود. وقتی برنامه من در رابطه با یک بیدار شدن سروقت به سادگی آب خوردن به هم می خورد پس چطور می خواهم برای سفر تدریجی و زندگیم برنامه و استراتزی خاصی داشته باشم. پناه می بریم به خدا. در شماره قبل یعنی قسمت پنجم جنگ و صلح به یک جمله کلیدی و مهم از کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر اشاره شد که لازم است مجددا آنرا تکرار کنیم. "تمام ساختارهای طبیعت یکسان هستند، تنها فرایند زمانی در آنها متفاوت است". یکی از شعبده بازی های نیروهای شیطانی برهم زدن و مخدوش کردن این فرآیند زمانی است. به عبارتی یا کار به درازا می کشد که به قول استاد سردار "درنگی که به درازا می انجامد چندان محصول حاصلخیزی نمی بخشد". یا چنان عجله می کنیم که به قول استاد سیلور "مانند این است که به شما بگوئیم از یک بلندی خودتان را پرت کنید."
خوب برمی گردیم سر بحث خودمان. گفتیم که بهترین راهکار در جنگ حمله به استراتژی دشمن است. پس بهتر است در ابتدا ببینیم استراتژی به چه معناست. استراتژی از کلمه یونانی استراتگیا به معنای فرماندهی گرفته شده اما به زبان ساده این گونه تعریف می کنند: "استراتژی طرحی است جهت استفاده از نیرو های موجود در زمان و مکانی مناسب برای دستیابی به هدفی معین. این به آن معنی است که وقتی در اجرای یک برنامه به استراتژی ما حمله می شود در اصل سه حالت ممکن است اتفاق بیافتد.

حالت اول: عدم استفاده از نیروهای موجود در زمان و مکان مناسب (ناامیدی)
مثال تاریخی: در جنگ خلیج فارس با آنکه کشور عراق هواپیما های بسیار پیشرفته ای داشت، به هیچ وجه از آن استفاده ننمود و آسمان این کشور جولانگاه نیروی هوائی آمریکا شد.

حالت دوم: صرف نیروی بیش از حد در شرایط زمانی و مکانی نا مناسب. که این حالت زمانی اتفاق می افتد که ما توانائی هایمان را بیش از حد تخمین زده باشیم.(منیت)
مثال تاریخی: تهاجم ارتش آلمان به کشور روسیه در سال 1941

حالت سوم: استفاده از بخش کمی از نیرو های موجود در زمان و مکان مناسب یا نا مناسب.(ترس)
مثال تاریخی: شکست محمد شاه (پادشاه هندوستان) از نادرشاه افشار در نبرد کرنال .

آری باز هم ترس و منیت و نا امیدی آیا این همان مثلث سیاه نیست که گاهی از زوایای آن کشیده می شود؟
استاد سردار در جائی دیگر می فرمایند: "طوفان همچنان ادامه دارد و در این مقوله باید به نیروهای درون خود فکر کند و از قدرت آنها قوت بگیرد."

یعنی اگر میخواهیم استراتژی و برنامه ریزی ما بهم نخورد شرط اولش این است که باید نیروهای موجودمان(خودمان) را به خوبی بشناسیم که استاد امین آن را تحت عنوان جهانبینی درون مطرح می نمایند.دومین شرط شناخت دشمن و شرط آخر روشن شدن هدف است. یعنی می بایست تعریف مشخص و کاملا شفافی از هدف داشته باشیم. در عجبم از شگردها و تردستی نیروهای منفی که گاهی اوقات همانند یک بازاریاب قهار عمل می کنند و سفات زشت و ناپسند را به زیباترین شکل به فروش می رسانند. چرا که آنها نیک میدانند که نیاز، محرومیت احساس شده در فرد است و خواسته، شکلی است جهت برطرف کردن آن نیاز که نیروهای بازدارنده در تحریف و تغییر آن استادند.

بگذارید مثالی بزنیم:
فروشنده ای است که عینک تولید می کند و کار و بارش نیز خوب است. پس از مدتی لنز وارد بازار می شود و حتی عمل لیزیک هم مزید علت شده و فروش او پائین می آید. حال به نظر شما او چه باید بکند؟ او شروع به تولید عینک ray_ban کاچوئی ویفری می کند که همینک مدتی است که مد شده و خیلی از جوان ها که حتی مشکل بینائی هم ندارند صرفا جهت این که این عینک مد است با شیشه صفر از آن استفاده می کنند. چقدر جالب که نیاز به بینائی با تعییر شکل خاصی که به خواسته آن داده شد، تبدیل به مدگرائی گردید و یا مثالی دیگر:
شرکت johnson از قدیم الایام معروف بوده به تولید شامپو بچه و آنرا همه می شناسیم. این شرکت مدتی به دلیل کاهش نرخ رشد جمعیت و به دنبال آن کاهش تعداد کودکان دچار رکود شد ولی با تغییر شکل خواسته در مشتریان امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از بزرگسالان نیز از شامپو بچه جانسون استفاده می کنند. آیا شما جزوشان نیستسد؟ آیا این شعبده بازی نیست؟؟؟

بگذارید با یک مثال از دنیای اعتیاد این بخش را به پایان برسانیم. تا آنجا که به خاطر دارم شیشه یا کریستال وقتی در کشور عزیزمان پا به عرصه گذاشت به عنوان یک ماده محرک معرفی شد و نه یک ماده مخدر.(که هنوز هم به غلط از این لفظ استفاده می شود). در صورتی که آقای مهندس در همایش اعتیاد آنرا به عنوان یک ماده مخدر جنائی معرفی نمودند. پس از مدتی نیروهای اهریمنی حتی با تغییر شکلی که در خواسته جامعه هدف بوجود آوردند، شیشه را بعنوان یک داروی ترک اعتیاد مناسب نیز مطرح نمودند. چرا که مرفین ندارد و برای ترک تریاک عالی است. (زهی خیال باطل). ای کاش داستان به همین جا ختم می شد. چرا که بعد از مدتی با یک نیاز سنجی ماهرانه شیشه را بعنوان یک داروی فوق العاده جهت رژیم لاغری معرفی نمودند. با کمال تاسف بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت، به ویژه در بین خانم ها.

سخن آخر:
مبارزه همچنان ادامه دارد. چراکه پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگریست. مگر نه این که وادی ها در کنگره قوانین جاری در کل هستی می باشند. و بازهم مگر نه اینکه تمامی کائنات و هستی بر پایه اضداد بنا شده اند. پس با این حساب وادی 13 هم باید برای نیرو های بازدارنده نیز مصداق داشته باشد. وقتی بیشتر و ریزتر راجع به این معنا تفکر کردم. تنم لرزید. چراکه وقتی برای اولین بار مواد مصرف می کنیم، اعتیاد متولد می شود. پس خدا می داند که وقتی به رهائی می رسیم. این بار کدام دیو متولد می شود. چراکه پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگریست. اما ای عزیز ما را چه باک، مادامی که در سراط مستقیم قدم برداریم.
پیشرو و جلودار خداوند است. امروز و در این لحظه اعتقاد دارم که همه چیز در هنگام جنگ در مقایسه با پایان آن به گونه ای دیگر به نظر می آید. یعنی چهره شیطان نیز واقعی نیست و تحت تاثیر جزر و مد نتیجه نبرد، تغییر پذیر است. چونانکه بعضی، اهریمن اعتیاد را لاعلاج، مرموز، پیشرونده و در نهایت کشنده می بینند. و ما درمان یافتگان در مکتب کنگره60 آنرا تنها یک جایگزینی مزمن می دانیم که کاملا قابل درمان است. من نیز یکی از هزاران فرد درمان شده با روش DST هستم. من ایمان کامل دارم. که

"کنگره60 نوبنیادترین دژ مستحکم و نفوذ ناپذیر درمان بیماری اعتیاد در قرن حاضر است."آیندگان قضاوت خواهند کرد.


  نویسنده: ایجنت محترم آقای محمد احمدی


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: