کارگاه های آموزشی کنگره 60 ویژه همسفران
سه شنبه 8 اسفند 1396 ساعت 00:16 | نوشته ‌شده به دست همسفر سمیه | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق الله
جلسه هشتم از دوره ی یازدهم کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره 60 نمایندگی لوئی پاستور ویژه ی همسفران در روز دوشنبه96/11/7 با دستور جلسه ی" درختکاری"با استادی خانم فاطمه، نگهبانی خانم مرضیه و دبیری خانم فاطمه راس ساعت 16:00 آغار به کار کرد.


خلاصه سخنان استاد:
درابتدای جلسه یک تبریک ویژه به همه ی عزیزانی دارم که با وجود مشکلات و درگیریها ،خود را به موقع ودر ابتدای جلسه به شعبه میرسانند دارم ،مشکلات قاعدتاً برای همه است ولی کسانی که با مشکلاتشان مبارزه میکنند تا در جلسه به موقع حضور داشته باشند نشان میدهد که خواسته ی قوی دارند و در مسیر موفقیت و روشنایی قدم برمیدارند.

دستور جلسه ،درختکاری و اجرای وادی دوازدهم است.این وادی به خودی خود وادی سنگینی است و نیاز به تفکر بیشتر برای درک و فهم عمیق  این وادیست که با تکرار بیشتر و خواندن این وادی و گوش دادن به سی دی وادی دوازده میتوان آموزشهای خوبی گرفت.اما من امروز تصمیم گرفته ام که مطالب را در حد وادی دوازده پیچیده نکنم و خیلی ساده به موضوع دستور جلسه نگاهی بیاندازم تا به این ترتیب یاد بگیریم وقتی موضوعی در زندگیمان پیش می آید لازم نیست مسئله را خیلی  برای خودمان پیچیده کنیم ،با یک نگاه ساده به آن موضوع هم میتواند درسهای زیادی برای ما داشته باشد.
اولین سوالی که ممکن است برای هر شخصی نسبت به دستور جلسه پیش بیاید اینست که چرا باید درخت بکاریم؟
هفته ی درختکاری در ماه اسفند است به همین دلیل این دستور جلسه دراین ماه گذارده شده ،نام درخت که برده میشود حس سرسبزی و طراوت و زیبایی به انسان دست میدهد ویکی از مهمترین چیزهایی که کاشت یک درخت برای من میتواند داشته باشد جبران خسارت از جامعه است. همه ما ممکن است در بچگی یا بزرگسالی خساراتی به طبیعت وارد کرده باشیم و این فرصت مناسبی برای جبران خسارت است.در کنگره به مفهوم خدمت کردن خیلی تاکید شده و دوستانی که در جایگاههای مختلف خدمت قرار گرفته اند ارزش این مهم را به خوبی درک کرده اند و دیده اند که خدمت کردن چه آموزشهای فوق العاده و درسهای ارزشمندی را برای ما دارد و در کتاب ۶۰ درجه از استاد سردار آمده که ما همه برای آموزش و خدمت آمده ایم.یکی از اهداف  آفرینش انسان آموزش و خدمت است و مفهوم خدمت فقط خدمت به خلق نیست خدمت میتواند به کل هستی باشد.و یکی از خدمتهای خوب و دلپذیر و خدمتی که حال انسان را خوب میکند میتواند کاشت یک درخت باشد که قاعدتاً بازگشت و انعکاس خوبی به زندگی خودمان خواهد داشت.
موضوع دیگر که در وادی چهاردهم هم به آن اشاره شده اینست که دیگران کاشتند و ما خوردیم،ما بکاریم که دیگران بخورند.ما اکنون در حال استفاده از آبادانیهایی هستیم که گذشتگان ما ،برای ما به جا گذاشته اند و به همین دلیل ما وظیفه داریم برای آیندگانی که از نسل خودمان هستند، برای فرزندان و خویشان خود ،چیزهایی به جا گذاریم و این حیات باید به خواست خداوند و دستهای پرتوان درختکاران ادامه پیدا کند.
یکی دیگر از فواید درختکاری برای ما اینست که ما زمانیکه که نهال کوچکی را میکاریم مسئول رسیدگی به آن هستیم و دراین حین خیلی از مسائل را میتوانیم درک کنیم مثل اینکه ما روند رشد یک درخت را میبینیم که همانند روند رشد خودمان است از کودکی تا بزرگی و بزرگسالی و همانطور که یک درخت ریشه اش را قویتر میکند،ما به عنوان یک انسان ریشه مان را باید قویتر کنیم وتمام صفاتی که در یک انسان نیاز به پرورش دارد را ما کمک میکنیم تا در یک گیاه به پرورش برسد و خود شاهد آن هستیم.
مسئله ی دیگر اینکه میزان رسیدگی به یک درخت میتواند به ما کمک کندتا متوجه شویم اگر زیاده از حد به یک درخت آب دهیم میتواند ریشه ی آنرا سست کند و اگر کم آب دهیم بر اثر خشکی از بین میرود که این همانند محبت است که جناب مهندس مثال زدند که محبت مثل باران است که اگر زیاد بیاید سیل میشود واگر کم باشد خشکسالی می آورد و باید حد تعادل درآن رعایت شود.
با رشد یک درخت ما بهار و خزانش را شاهد هستیم ،در فصلی از سال شاخ وبرگ زیبایی داردو سرسبز است و در پاییز دچار خزان و در زمستان در خواب میرود و دراین مطلب میتوان فرازو نشیب زندگی خود را دید و این مسئله را دریافت که اگر زمانی شاخ و برگ زندگی من ریخت نامید نشوم و بدانم این قانون کائنات است و برای همه ی اجزای هستی این اتفاق می افتد.
درخت با رشدش یکسری خصوصیات دارد سایه،گل،زیبایی که انسان هم با رشدش باید به این فضایل دست پیدا کند و با ثمر باشد و وجودش برای جامعه مفید باشد.کاشتن هر درختی انعکاسی دارد در زندگیمان که اولینش یافتن انرژی و حس سالم است برای ما و اینکه من حس سالم از عمل سالم را میتوانم درک کنم.شعفی که از حس سالم درون انسان جاری میشود را میتوانم درک کنم.درختکاری برداشت محصول را به ما نشان میدهد،من اگر پرتقال بکارم  درخت سیب  سبز نمیشود در زندگی هم همینطور است بذر هر چیزی را بکاریم همان را برداشت میکنیم که این دقیقا تیتر وادی دوازده است که در آخر امر ،امر اول اجرا میشود.
مفهوم صبر را درک میکنیم اینکه برای هر درختی پروسه ی زمانی مشخصی لازم است که متوجه میشویم که پروسه ی زمان بینهایت مهم است و وادی دوازدهم مهترین تاکیدش روی پروسه ی زمان است در رسیدن به نتیجه و اینکه ما هر کاری که انجام میدهم باید زمانی سپری شود در رسیدن به نتیجه.
درخت مفهوم حرکت رانشان  میدهد درست است که از جای خود حرکت نمیکند ولی رشدی که میکند همان حرکت است .تعریف حرکت در کنگره اینست :تغییر مستمر حالت فعلیِ چیزی به طرف حالتی که آن چیز به صورت بالقوه میتواند داشته باشد .مثل درختی که میکاریم و ثمر میدهد یا مانند غذای خامی که باید پخته شود تا قابل خوردن شود انسان هم در طیِ سفر زندگی به تدریج پخته و صیقل داده میشود و لحظه به لحظه برای ورود به جهان زیباترآماده میشود.
حرکت هر فردی باید از خودش شروع شود ،وقتی من درختی میکارم،مسئول رسیدگیش هستم و همینطور هر عملی که انجام میدهم خودم مسئول رسیدگی به آن هستم و نتایجش هم عاید من میشود.
در این جهان هر پیشامدی رخ دهد بازگشت اعمال و افکارو اندیشه ی ماست و هر شکلی که ما با طبیعت و جهان پیرامون خود رفتار کنیم به همان شکل هم با ما رفتار میشود پس ماهستیم که انتخاب میکنیم چگونه با ما رفتار شود.
چنانچه جناب مهندس فرمودنداجرای وادی دوازده برای مسافران سفر دوم است  که هرساله در هفته ی درختکاری یک نهال میکارند و آنرا نشان میکنند و نگهداری میکنند و اگر به هر دلیلی از بین رفت موظف هستند که در سال بعد دو درخت بکارند.
صحبت خود را با چند خط شعر به پایان میبرم
هنوز در دل ما شورو زور بازوئی است
بیا درخت بکاریم باز روی زمین
بدون آنکه بگوییم کی شکوفه دهد
و میوه ای که به بار آورد که خواهد چید
بهار تازه نفس خرم و دل افروز است
بیا خیال کنیم تولد منو تو صبحگاه امروز است


نگارش:همسفر سمیه
لژیون :خانم سمیه (لژیون سوم)
شعبه :لوئی پاستور


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
الیاس چهارشنبه 9 اسفند 1396 07:47
سلام
خدا قوت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: