تعطیلات در کنگره فرصتی است برای کسب انرژی
سه شنبه 17 تیر 1399 ساعت 12:22 | نوشته ‌شده به دست مصطفی بیات | ( نظرات )
هفدهمین جلسه از دوره بیست و نهم کارگاه‌های آموزشی عمومی ویژه مسافران با استادی آقای هوشنگ آذر پور، نگهبانی آقای محمدعلی و دبیری آقای جمشید با دستور جلسه ) تعطیلات ) در روز شنبه 14 تیرماه 1399ساعت ۱۷ آغاز بکار کرد.

با نام و یاد خدا جلسه امروز را آغاز می کنیم.

سلام دوستان هرمز هستم یک مسافر

قبل از هر چیزی از آقا محمد علی نگهبان جلسه و دبیر ایشان، اشکان عزیز تشکر می کنم که فرصت نشستن در این جایگاه و گرفتن آموزش از شما را به من دادند.

دستور جلسه، "تعطیلات تابستان" است. من خاطرم هست که تا حدود سال 93 یا 94 بود که کنگره اصلا تعطیلی نداشت و بزرگان کنگره معتقد بودند که مگر بیمارستان تعطیلی دارد و بیماران در بیمارستان دائما در حال درمان هستند و مسافران کنگره هم مانند بیماران بیمارستان باید دائما در حال درمان باشند و کنگره به هیچ وجه حتی در تعطیلات نوروز هم تعطیل نمی شد.

تا اینکه خود جناب مهندس که در یکی از دستور جلسات فرمودند که ما نشستیم و تفکر کردیم و دیدیم بچه های کنگره 60 به یک تعادلی رسیده اند که و در وضعیتی هستند که می توانند خودشان را حفظ کنند و بعد این که، کار مداوم و یک نواخت ممکن است بچه ها را خسته کند. به همین خاطر برای اولین بار آمدند و تعطیلات کنگره را در عید نوروز بنا نهادند که از قضا جواب داد.

 در این میان عده ای به آقای مهندس اعتراض کردند که با این تعطیلاتی که شما قرار دادید، شاهد ریزش عده ای از مسافران خواهیم بود. آقای مهندس در پاسخ فرمودند که آنهایی که سفرشان را درست انجام می دهند و خواست قوی دارند، در هر مسئله و شرایطی قرار بگیرند برایشان تفاوتی ندارد و به سلامت می گذرند و سفر خود را ادامه می دهند و آنهایی هم که همین طور الکی دارند می آیند و منتظر فرصت و بهانه ای برای شروع مصرف مواد هستند و در واقع مصرف خود را پشت آمدن به کنگره مخفی کرده اند، آنها ریزش خواهند کرد که مهم نیست. چرا که این ها اگر قرار است یک سال بیایند به کنگره و بعد بروند و ریزش کنند همان بهتر که در این تعطیلات ریزش کنند و بروند و جای را برای کسانی که خواهان رهایی و درمان هستند باز کنند.

دو تعطیلی برای بچه های کنگره در نظر گرفته شده است که یکی تعطیلات چهارده روزه ی نوروز است و دیگری تعطیلات یک هفته ای در تابستان. التبه این بجز تعطیلی بچه های سفر دومی است که به اردو می روند. این جلسات تعطیلی را از قبل مشخص کرده اند که مسافران بتوانند برای آن برنامه ریزی داشته باشند و بتوانند در این تعطیلات در کنار خانواده هایشان لذت برده و کسب انرژی نمایند.

در این تعطیلات آقای مهندس تذکر می دهند که به هیچ وجه نباید چه در داخل کنگره و چه در خارج از محیط آن کار کنگره ای انجام گیرد. ایشان در جایی می فرمایند که : "یک چیزی هست به نام زندگی که مهمترین هدفش همان زندگی کردن است و انسان باید در زندگی اش به همه چیز توجه کند و طوری برنامه ریزی کند که از یک زندگی خوب برخوردار باشد و بتواند از آن لذت ببرد".

برای خود بنده خیلی اتفاق افتاده است که در این تعطیلاتی که کنگره برای ما در نظر گرفته است، قبل از تعطیلات برنامه ریزی می کردم که فلان کارها را باید انجام دهم ولی وقتی تعطیلات تمام می شد می دیدم که هیچ کدام از آن کارها را نتوانسته ام انجام دهم و نه تنها استراحت و کسب انرژی نکرده ام بلکه تنها استرس و ناراحتی نرسیدن به برنامه ای که ریخته بودم برایم باقی مانده بود.

بعد ها یواش یواش آمدم جلو ، متوجه شدم که تعطیلات کنگره در واقع برای انجام امور و کارهای عقب افتاده نیست و این تعطیلات برای این است که من استراحت کرده و کسب انرژی نمایم تا بعد از بازگشتم با انرژی مضاعف بتوانم به کارهایم رسیدگی کنم. البته آقای مهندس نکات و رهنمودهایی هم برای این تعطیلات دارند که بنده به چندتا از آنها اشاره می کنم:

یکی این مسئله است که ایشان سفارش می کنند که آقایان و خانمهای سفر اول سعی کنند که حتی الامکان به مسافرت نروند. خود بنده این مطلب را به رهجویان لژیونم گفتم ولی تعدادی از آنها یواشکی به سفر رفتند که متاسفانه دچار حماقت شدند و ناچارا از کنگره رفتند.

حالا دلیل این امر چیست؟ دلیلش این است که من مسافر وقتی در سفر اولم و در حال مصرف دارو هستم، به دلیل تغییر مکان و تغییر آب و هوا دچار تغییرات در مکانیسم متابولیسم بدن شده و به همین دلیل آن دارویی که شخص در منزل خود مصرف می کرد و به راحتی پاسخ بدن او را می داد، دیگر جوابگوی او نیست و در نتیجه در آن چند روز مسافرت حال خوبی نخواهد داشت و ممکن است پیش خود بگوید که خوب طوری نمی شود که، بگذار فقط این چند روز مسافرت را مصرف کنم و غافل از این که با همان یک بار مصرف ، همه چیز تمام می شود و دقیقا با همان یک بار مصرف برمی گردد به روز اول و اگر در همان آغاز درمان 5/5 سی سی مصرف ot داشت دوباره بر می گردد به همان وضعیت و وقتی هم که بعد از تعطیلات به لژیون برمی گردد نمی داند چه کار کند و چه بگویدو غالبا از راهنما هم پنهان می کند و در نهایت هم به زودی و یا حتی در اواخر سفرش کنگره را رها می کند و سراغ مصرفش می رود.

مسئله دیگر سفارش در مورد خواب شب است. خیلی از ما ابتدا که سفرمان را شروع کردیم خواب شب مان به هم ریخته بود و شاید هنوز هم برخی از ما خواب شب مان درست نشده است و این ممکن است یک سال یا یک سال و نیم طول بکشد تا به وضعیت درست و منظمی تبدیل شود.

خوب حالا من به تعطیلات می روم، میهمان می آید و خودمان این طرف و آن طرف می رویم و من متوجه این موضوع نیستم که بدن من عادت کرده است که ساعت 5/11 شب بخوابد و در آن ساعت بدن شروع به تولید و ترشح آدرنالین و استیل کولین و ملاتونین و موادی از این دست می کند و ترکیب آنها با هم باعث به خواب رفتن من می شود. حالا تصور کنید که شما در این یک هفته یا چهارده روز عید، به ساعت خواب بی توجهی می کنید و بدن نظمش به هم می خورد. چنین وضعیتی برای یکی از رهجو های لژیون ما رخ داده است و ایشان به دلیل شغلی که دارند ساعت خوابشان به هم خورده است و طبق گفته ی خودشان می گویند سر ساعت 8 یا 30/8 چنان دچار خواب آلودگی و چرت می شوم که نمی توانم خودم را نگه دارم و برعکس ساعت 30/11 شب که وقت خوابم بود به رخت خواب می روم ولی تا ساعت 2 شب خوابم نمی برد و در نتیجه صبح زود که باید بلند شوم و دارو را بخورم و بروم سر کار ، کاملا کسل و سردرگم و عصبی هستم. این است که فکر نکنید که یک هفته است بلکه کاملا خواب شب را رعایت کنید.

ما در سفر اول بیماریم و هیچ تعارف و مسئله ای ندارد و باید برای درمان یک برنامه منظمی طی شود و در غیر این صورت ، ممکن است که سفرمان انجام شود ولی به آن خواسته ای که داریم نخواهیم رسید.

مسئله بعد این است که برنامه ریزی ما باید جوری باشد که حواسمان کاملا جمع باشد که با کسانی که روزگاری پای بساطی آنها بودیم و آنها علاقه مند هستند که دوباره با ما ارتباط برقرار کنند، رابطه ای نداشته باشیم و از "نه" بزرگ کنگره ای براحتی استفاده کنیم و تمایلی به صحبتهای آنها نشان ندهیم و بگوییم که علی رقم این که هنوز با هم دوست هستیم ولی برنامه های زنگی ما با هم متفاوت است و به همین خاطر مسیر زندگی مان از هم جداست.

مسئله دیگری که بخصوص در میان جوان ها بیشتر شایع است این است که شیطان در کمین این میهمانی های شبانه و شب نشینی ها می باشد که بستر آن برای جوانان خیلی فراهم است.

شیطان همیشه در کمین ماست و کافی است که ما فقط یک بار به او روی خوش نشان دهیم  و کافی است که لبخند من را یک بار ببیند و در این صورت می آید بر گرده من می نشیند و دیگر هم قصد بلند شدن را نخواهد داشت. نفس انسان و شیطان دو دوست قدیمی و صمیمی هستند که همیشه دستشان در دست هم است و بخصوص برای افرادی مثل من که مدت خیلی زیادی دست اندر دست هم بودند و یار غار هم بوده اند. البته من می دانم که در بچه های کنگره الحمدلله این طور نیست و به مرحله ای از دانایی رسیده اند که چنین نباشند و خودشان هم می گویند که آقا ما دیگر وقت اضافه نداریم که به مسائلی از این دست بپردازیم و برنامه زندگی مان پر است و داریم با همسر و فرزندان و خانواده خود وقت را می گذرانیم ولی باز هم باید حواسمان را کاملا جمع نماییم.

مسئله دیگری که وجود دارد و خود من هم به آن رسیده ام  -چه در سفر اول و چه در سفر دوم-، این است که استفاده مداوم از سی دی ها -چه سی دی های آقای مهندس و چه سی دی های استاد امین -، سیم ارتباط من را با منبع انرژی متصل نگه می دارد و این تعطیلات و غیر تعطیلات ندارد و گوش کردن به سی دی ها برای من کنگره ای مانند نفس کشیدن است. بخصوص اگر در سفر و استراحت باشیم اگر دچار هوای نفس و یا بهم ریختگی شویم گوش کردن سی دی ها به مدت حدود 2 ساعت ما ار به منبع انرژی کنگره وصل می کند و باعث بالا رفتن روحیه ما خواهد شد.

از این که به صحبتهای من گوش دادید از شما تشکر می کنم.

خلاصه نویسی و تایپ : مسافر علیرضا رواگرد لژیون شانزدهم

 عکس و ضبط صوتی: مسافر علیرضا برزگر لژیون شانزدهم

تنظیم و ارسال : علیرضا رواگرد


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic