رهایی امروز ما، محصول خواست و اراده دیروز ماست
چهارشنبه 27 آبان 1394 ساعت 10:31 | نوشته ‌شده به دست مهدی پاک نهاد | ( نظرات )

گفتگو با مهدی میرزایی

کمک راهنمای شعبه سعادت‌آباد

روزهای جمعه، پارک طالقانی، علاوه بر همه لحظات شاد و خوشی که برای اعضای کنگره شصت دارد، زمینه و شرایط خوبی هم برای گفتگو است. گفتگو با کسانی که پیام کنگره را به گوش جان شنیدند و راهی راه عشق شدند و اکنون طعم سلامت و شادمانی و تعادل را می‌چشند.

روز جمعه این هفته فرصتی پیش آمد تا با یکی از کمک راهنماهای خوب شعبه سعادت‌آباد، گفتگویی داشته باشم. مهدی میرزایی که اتفاقاً در همین روز، رهایی اولین ره‌جوی لژیونش را جشن می‌گرفت، چنددقیقه‌ای درباره کنگره و رهایی و درمان با ما گفتگو کرد که در ادامه می‌خوانید. 

لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی مصرف‌کننده شدید؟
من مهدی هستم؛ یک مسافر؛ آنتی ایکس مصرفی‌ام تریاک بود که با روش dst و شربت ot در مدت 11 ماه تحت نظر راهنمای خوبم آقای علی جلالی به رهایی رسیدم. در حال حاضر هم حدود 30 ماه از رهایی‌ام می‌گذرد.

مدت‌زمان مصرفتان چقدر بود؟
از شروع مصرف 12 سال

چه شد که مصرف‌کننده شدید؟ الآن که به آن دوره نگاه می‌کنید فکر می‌کنید مهم‌ترین عاملی که باعث شد به مواد رو بیاورید چه بود؟
مهم‌ترین عامل ناآگاهی و لذت طلبی بود، من می‌خواستم خیلی سریع به یک حال خوش برسم و توجه نمی‌کردم کاری که دارم می‌کنم، چه تبعات و نتایج وحشتناکی برایم به وجود می‌آورد.

مهم‌ترین آسیبی که در دوره مصرف از مواد دیدید چه بود؟
به نظرم مهم‌ترین آسیب در دوره مصرف، از دست رفتن امکان فرماندهی است؛ یعنی من با مصرف مواد عملاً تسلط و توانایی نسبت به بدن خودم را از دست دادم، دیگر بدن من فرمان‌بردار نبود، چون در حقیقت من فرمانده خوبی نبودم. بارها پیش می‌آمد که شب تصمیم می‌گرفتم فردا ساعت 7 از خواب بیدار شوم و به کارهایم برسم، اما نمی‌توانستم؛ یا تصمیم می‌گرفتم یک کار جدید را شروع کنم، اما در همان مراحل اول شکست می‌خوردم. من قدرت فرمان‌بر بدن و زندگی خودم را ازدست‌داده بودم.

آیا قبل از اینکه با کنگره آشنا شوید اقدام به ترک مواد کرده بودید؟
بله. من دو بار سقوط آزاد را تجربه کردم؛ اما در هر دو بار شکست خوردم و به مصرف برگشتم. متأسفانه تجربه‌های ترک مواد بسیار آزاردهنده و تخریب‌کننده بود و باعث شد وقتی‌که به مواد برگشتم مصرفم بیشتر شود.

چه شد که با کنگره آشنا شدید؟
من از طریق یکی از دوستانم با کنگره آشنا شدم.

چه چیز در کنگره وجود داشت که شمارا به خودش جذب کرد؟ چه چیز شمارا پابند کنگره کرد؟
اولین چیزی که در کنگره مرا به خودش جذب کرد وجود راهنما بود. راهنما در کنگره نقش خیلی مؤثری دارد، چون هر ره‌جو وقتی پا به کنگره می‌گذارد با خیلی از مسائل آشنا نیست، اصلانمی داند قرار است چه اتفاقی بیفتد، روش و متد را هم نمی‌شناسد؛ اما وقتی یک راهنما در کنارش قرار می‌گیرد ره‌جو اولاً همه این آموزش‌ها را می‌بیند و ثانیاً در تمام طول سفر احساس می‌کند که کسی بالای سرش است و مراقب اوست. این نوعی حس امنیت و آرامش است که به خاطر وجود راهنماست. درعین‌حال برای من راهنما یک‌جور الگو بود، او کسی بود که رهاشده بود و من وقتی رهایی و آزادی‌اش را می‌دیدم با خودم می‌گفتم پس می‌شود، پس امکان دارد که من هم رها بشوم. این موضوع خیلی به من امیدواری می‌داد.

سفر اول شما 11 ماه طول کشید. آیا در طول این سفر مشکل یا مسئله خاصی برای شما پیش نیامد؟ منظورم مشکلاتی است که ممکن است در آن سفر تجربه کرده باشید.
هیچ سفر و هیچ حرکتی بدون مشکل نیست. مسئله و مشکل برای همه پیش می‌آید. به‌هرحال من یک سفر یازده‌ماهه را گذراندم و هرروز آن شرایط خاص خودش را داشت؛ بنابراین اینکه می‌گویید آیا مسئله و دغدغه و مشکل داشتید؛ بله داشتم؛ اما چیزی که در اینجا مهم است «خواست و اراده» مسافر است. مشکل برای همه است، مهم این است که من چقدر نسبت به رهایی‌ام انگیزه و خواسته داشته باشم. اگر این خواست قوی باشد و درعین‌حال فرمان‌برداری از راهنما هم باشد، قطعاً می‌شود به همه مشکلات غلبه کرد، اما در غیر این صورت، با بروز کوچک‌ترین مشکل، سفر هم خراب می‌شود.

شما که این مرحله را رد کرده‌اید، چه توصیه‌ای برای سفر اولی‌ها که تازه‌وارد سیستم کنگره شده‌اند دارید؟
مهم‌ترین توصیه‌ام این است که نگاهشان به الگویشان باشد، الگوی آن‌ها راهنمایشان است، پس سعی کنند خیلی خوب این الگو را نگاه کنند و از او پیروی کنند و ثانیاً به سیستم ایمان داشته باشند. ایمان به سیستم خیلی مهم است، چون اگر ایمان نباشد، عملاً هیچ اتفاقی نمی‌افتد. اگر به این دو مسئله توجه کنند، قطعاً به امید خدا به رهایی می‌رسند.

دستور جلسه این هفته «وادی سوم و تأثیر آن روی من» است. درباره این وادی چه نکته‌ای برای ما دارید؟
در کنگره جمله معروفی هست که می‌گوید: «در کنگره درمانگر اعتیاد وجود ندارد». معنی این جمله این است که من به‌عنوان یک مسافر، اگر قرار است در کنگره درمان بشوم، کل مسئولیت درمان با خود من است نه شخص دیگری؛ یعنی مثلاً راهنما درمانگر اعتیاد من نیست؛ راهنما دقیقاً «راهنما»ی من به سمت درمان است و راه را به من نشان می‌دهد، اما خود من هستم که باید راه را به‌درستی طی کنم و با پذیرش مسئولیت‌هایم و باور و خواست رهایی، نهایتاً به درمان برسم 

و کلام آخر...
تغییر امروز من، ریشه در عمل دیروز من دارد. اگر در کنگره این‌همه از مسافران سفر دومی را می‌بینیم که موفق شدند سفر اولشان را تمام کنند و به رهایی برسند، به خاطر تلاش و کوششی بوده که کرده‌اند، آن‌ها دیروز خواستند و تلاش کردند و سفرشان را آغاز کردند و امروز نتیجه آن را می‌بینند. آن‌ها دیروز اقدام به تغییر کردند، خواستند که تغییر کنند و امروز این تغییر در زندگی‌شان ایجادشده. پس حرکت ما مهم است و ما محصول انتخاب‌ها و تصمیم‌های گذشته‌مان هستیم.

و در آخر اینکه می‌خواهم به خاطر رهایی‌ام و احساس خوبی که امروز دارم، از بنیان کنگره شصت، مهندس دژاکام، راهنمای خوبم جناب آقای جلالی و همه عوامل و دست‌اندرکاران زحمت‌کش کنگره شصت تشکر کنم.

از وقتی‌که در اختیار ما گذاشتید ممنونم

من هم از شما متشکرم

تهیه و تنظیم: مسافر مهدی
لژیون آقای بهادر
نمایندگی سعادت‌آباد


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حامد پنجشنبه 28 آبان 1394 13:40
سلام و عرض ادب خدمت راهنمای مهربان شعبه سعادت آباد
امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشید
محمد چهارشنبه 27 آبان 1394 15:12
به هر دو تا مهدی خدا قوت می گم
حمید تاج چهارشنبه 27 آبان 1394 14:23
آقا مهدی خدا قوت بابت مصاحبه خوبتان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات