کارگاه های آموزشی کنگره60 ویژه همسفران
یکشنبه 1 آذر 1394 ساعت 21:05 | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )

جلسه هفتم از دور چهارم کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 ویژه هم‌سفران در روز یکشنبه مورخه 94/09/01 با دستور جلسه "هفته هم‌سفر" با استادی خانم فائزه، نگهبانی خانم فرشته و دبیری خانم افسر رأس ساعت 16:00 شروع به کار نمود.

متن سخنان استاد:
خیلی خوشحالم امروز در جمع شما حضور دارم وبه صورت خیلی اتفاقی امروز استاد جلسه باشم و ممنونم از خدای خوبم که با این دستور جلسه خوب (همسفر) در جایگاه استادی  قرار گرفتم. همانطور که همه می دانیم نقش همسفر مانند مسیری است که وقتی می خواهی در این مسیر قدم بر داری یک سری چیزها باید دست به دست هم دهند تا بتوانیم به هدفمان برسیم و رسیدن به این هدف در صورتی میسر می شود که امکانات و شرایطش ایجاد شود.

فردی که مصرف کننده است با تمام حال خرابیها و تخریبهایی که دارد باید شرایط خیلی خوبی داشته باشد تا بتواند از این قضیه رها شود. چیزی که مطرح هست این است که ما می دانیم، اگر یک همسفر به هر دلیلی نتواند مسافرش را همراهی کند ممکن است خیلی اتفاقات بیافتد. بودند کسانی که به کنگره آمدند، ولی بعد از مدتی مجبور شدند که بروند. وقتی آقای مهندس می فرمایند "کسی که همسفر است باید کفش آهنین به پایش باشد "، واقعاً باید اینگونه باشد. رفتارهایی ممکن است از مسافر ببینیم که حتی برای خودمان هم قابل توجیح نباشد و در شرایطی قرار بگیریم که خیلی سخت و دشوار باشد و گاهی حس می کنیم که صدای شکسته شدن استخوانهایمان را می شنویم.


این را بگویم کسی که در جایگاه یک هم‌سفر قرار می‌گیرد همان‌طور که در پیام سفر دوم گفته‌شده یک روز  در مکان لامکان پاداش کارش را می‌گیرد. شاید این مسئله امروز برایمان قابل‌درک نباشد چون مکان لامکان را ندیده و نه لمس کردیم ولی خداوند حتماً وعده‌ای برای کار نیکمان در نظر گرفته و این را هم بگویم خدمت زمانی خدمت است که صد در صد بی توقع باشد اینکه من به خاطر مسافرم به کنگره بیایم و هرروز به او بگویم که به خاطر تو می‌آیم اشتباه است. حتماً من خودم خیلی گره‌ها داشتم که در کنار یک فرد مصرف‌کننده قرار گرفتم و مجبورم در کنگره حضورداشته باشم. 

یک هم‌سفر همان‌طور که بیان می‌کنیم از دو کلمه "هم" و "سفر" تشکیل‌شده یعنی باید کنار مسافر باشیم نه نقطه مقابل. کلمه "هم" یعنی باهم هستیم ولی اگر قرار باشد در نقش هم‌سفر فقط از بدی شرایط زندگی بگوییم و چرا زندگی‌مان این‌طور است و چراهای دیگر، مسلماً به نتیجه نمی‌رسیم. از یک انسان حال خراب اصلاً نمی‌توانیم توقع داشته باشیم. همان‌طور که آقای امین هم گفته‌اند چطور ما توقع داریم کسی که بیست سال تخریب دارد در عرض چند ماه یا یکی دو سال حالش خوب باشد. باید به مسافر زمان داد و به نظر من اگر تدبیر رفتاری یک هم‌سفر کنار مسافرش باشد صد در صد مسافر به نتیجه خوب می‌رسد و در مسیر درست قرار می‌گیرد. اگر بتوانیم رابطه عاطفی خوبی با مسافر داشته باشیم و در کنارش عشق واقعی همراه باشد با توجه به اینکه مسافر ممکن است رفتار خوبی نداشته باشد این رابطه کمک بزرگی به اوست. 

مسافری که کنگره را یک‌راه نجات‌یافته و من هم‌سفرش شده‌ام، کنگره می‌گوید تو یک هم‌سفر هستی باید کمک کنی و باید یار باشی نه بار. گاهی دیده‌شده که مسافر آرزو کرده که کاش هم‌سفر نداشت! هم‌سفر نباید باعث مشکل برای مسافرش باشد وهم سفر از مهم‌ترین وظایفش این است که شرایط را درک کند و برای این کار باید خواسته خود را بشناسد. مسافر آمده تا رها شود پس هدف خیلی والا است پس تلاش زیادی هم می‌خواهد. خدا را شکر جناب مهندس در سی‌دی‌ها  تمام مراحل را گفته‌اند و ما را آگاه کردند از مشکلات موجود. 

وقتی هم‌سفر به کنگره می‌آید با کوله باری از مشکلات و حال بد وارد می‌شود و ممکن است بعد از مدتی شرایط اجازه ندهد به کنگره بیاید ولی کسی برنده می‌شود که با تمام شرایط موجود در کنگره حضورداشته باشد. این روز را به همه هم‌سفران عزیز تبریک میگویم چراکه هم‌سفری که همسر یا مادر باشد شرایط سخت‌تری دارد. من خودم به کنگره نیامدم تا زمانی که پدرم وارد سفر دوم شدند و چون شناخت نداشتم گمان می‌کردم تمام مسئولیت‌ها به عهده مسافر است و می‌گفتم تابه‌حال که حال بدی داشته و حالا به بعد هم باید به دنبال مشکلات او باشم، درحالی‌که اشتباه می‌کردم. جناب مهندس فرمودند یک هم‌سفر با کارت عضویت خود عضو کنگره شصت می‌شود. هم‌سفر باید تابع قوانین باشد و از چارچوب قوانین خارج نشود چون اول خودش آسیب می‌بیند کنگره نه به کسی می‌گوید بمان نه می‌گوید برو. اگر قوانین را رعایت کنی می‌مانی اگرنه باید کنگره را ترک کنی. کاری که هم‌سفر می‌کند کار بزرگی است چراکه مسافر مشخص نیست به رهایی می‌رسد یا نه و هم‌سفر یک ریسک در زندگی را پذیرفته. 

جایگاه هم‌سفر قابل‌ستایش است و نعمتی است که شاید نصیب هرکسی نشود. کسانی هستند که پر از مشکلات‌اند و راه‌حلی ندارند، ولی ما کنگره را داریم. جناب مهندس در سی دی ابرهای سیاه فرمودند قرار نیست همیشه سختی باشد  بالاخره ابرهای سیاه کنار می‌روند و ابرهای سفید خود را نشان می‌دهند. به امید آن روز

نویسنده: هم‌سفر مریم

لژیون خانم علاقمند

نمایندگی سعادت‌آباد


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر جلالی سه شنبه 3 آذر 1394 23:01
هفته همسفر بر مسافران و همسفران عزیز مبارک وپر شگون باد. موفق و موید باشید.
محمد سه شنبه 3 آذر 1394 17:12
عرض خدا قوت خدمت نگهبان و دبیر و استاد محترم؛ هفته همسفر را خدمت همه همسفران کنگره 60 تبریک می گویم.
ورود مریم خانم را به گروه وبلاگ نویسان تبریک می گویم
سه شنبه 3 آذر 1394 12:09
خانم فائزه عزیز صحبتهای شیوا و صمیمی شما بر دل من وهمه عزیزان نشست و این جای بسی تقدیر وتشکر دارد.دلت سبز و راهت روشن دخترک مهربان کنگره 60.
همسفر مریم سه شنبه 3 آذر 1394 12:05
بسیار ممنونم از محبت شما عزیزان و سپاسگذترم از حمایت و یاریتان و امیدوارم بتوانم به نحو عالی از عهده این مسئولیت بر آیم و همچنان نیازمند راهنماییتان هستم.
حمید تاج دوشنبه 2 آذر 1394 12:06
عرض خدا قوت خدمت نگهبان و دبیر و استاد محترم؛ هفته همسفر را خدمت همه همسفران کنگره 60 تبریک می گویم
خانم مریم ورود شما را به جمع وبلاگ نویسان شعبه سعادت آباد خوش آمد می گویم امیدوارم پاینده باشید
علی نورعلی دوشنبه 2 آذر 1394 10:14
به همسفر مریم بخاطر کامل نوشتن صحبتهای استاد خدا قوت عرض میکنم ممنون
حامد دوشنبه 2 آذر 1394 09:09
با سلام و خداقوت به استاد محترم
خانم مریم ورودتان را به جمع نویسندگان وبلاگ تبریک میگویم و امیدوارم در ادامه راه موفق و پیروز باشید
مریم یکشنبه 1 آذر 1394 23:02
خسته نباشید عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic