مصاحبه با کمک راهنمای محترم گروه خانواده سعادت آباد
چهارشنبه 5 اسفند 1394 ساعت 13:30 | نوشته ‌شده به دست همسفر الهام | ( نظرات )
به نام خدا

سلام و وقت بخیر خدمت شما و متشکرم از این که این مصاحبه رو قبول کردید.

لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید؟ سلام فاطمه هستم هم‌سفر سعید.

چه مدت هست که در کنگره حضور دارید و در چه جایگاه‌هایی خدمت کرده‌اید؟ حدود 4 سال است که در کنگره حضور دارم و در حال حاضر دو سال و ده ماه از رهایی‌مان میگذرد.در طی این مدت در جایگاه‌های مختلفی خدمت کردم ازجمله نویسندگی مقاله در سایت و مرزبانی و هم‌اکنون در جایگاهکمک راهنمایی افتخار خدمتگزاری دارم.

به نظر شما خدمت در کنگره تأثیری روی آموزش‌های شما داشته؟ بله قطعاً. استاد سردار در نوشتار بهترین راه می‌فرمایند:"ما همه بهر آموزش و خدمت آمدهایم". آموزش و خدمت مکمل و لازم و ملزوم یکدیگرند. میتوان گفت: لازمه به بار نشستن آموزش‌ها، خدمت کردن است. ما در ابتدا آموزش میبینیم و اطلاعات کسب میکنیم و در زمان خدمت، آموزش‌ها را به مرحله عمل درآورده و در زندگی کاربردی میکنیم.

در مورد دستور جلسه وادی دوازدهم، در کتاب نوشته‌شده قدرت مطلق "من قراردادم در جهان خاکی جانشینی (آدم) با اختیارات کامل بر سرنوشتش" به نظر شما انسان اختیاردار سرنوشتش هست یا همه‌چیز از قبل برای او تعیین‌شده؟

مقوله جبر و اختیار دو مقوله مجزا هستند. در توضیح این مطلب میتوان گفت: تصور کنید مسافر یک قطار هستید که قرار است از یک مبدأ حرکت کند و مدت طولانی در مسیر باشد و سپس به یک مقصد مشخص برسد. اینکه مبدأ و مدت سفر و مقصد از قبل تعیین‌شده همان مقوله جبر است ولی اینکه شخص در طی این سفر، چه عملکردی را از خود به اجرا میگذارد همان مقوله اختیار انسان است.

میتوان گفت زندگی ما هم از آغاز تا پایان مانند شروع و پایان سفر قطار است و در طی مسیر زندگی، خود ما، به‌واسطه اختیاری که داریم انتخاب میکنیم که مسیر روشنایی را بپیماییم یا تاریکی را؛ بنابراین هر یک از ما دارای اختیار کامل بر سرنوشت خویش هستیم.

در اینجا ذکر یک نکته خالی از لطف نیست؛ جناب مهندس درجایی از وادی دوازدهم جمله‌ای بسیار زیبا عنوان نمودهاند که می‌فرمایند همه انسان‌ها صفت اختیار را دارا میباشند ولی در استفاده از صفت اختیار خود نیز، اختیاردارند. یعنی برخی انسان‌ها، اختیار خود و فرماندهی شهر وجودی خود را کاملاً به دست دارند اما عده‌ای دیگر از این ویژگی ارزشمند به‌خوبی استفاده نمینمایند و اختیار خود را به دیگران میدهند و یا مثلاً با مصرف مواد، اختیار و کنترل خود را به دست مواد مخدر می‌دهند و این‌یک خسارت بزرگ در زندگی است. به امید اینکه هر یک از ما به بهترین نحو از این ویژگی مهم برای ارتقاء و پیشرفت و رسیدن به جایگاه واقعی انسانی بهره ببریم.

سه مرحله تغییر، تبدیل، ترخیص چه پیامی را به همراه دارد؟

این مراحل از مهم‌ترین سرنوشت‌سازترین مؤلفه‌هایی هستند که انسان درروند تکامل با آن‌ها روبروست که هم در صور آشکار و هم صور پنهان انسان مؤثر هستند تا انسان‌ها از جایگاه‌های پایین به قلههای رفیع دست یابند. در طی این مراحل باید توجه کنیم که پله اول تغییر است و برای تبدیل‌شدن و ترخیص یافتن باید تغییر کنیم و این تغییر با حرف و سخن نیست بلکه با افکار و گفتار و کردار همراه است و بنابراین برای تغییر کردن باید به سبک علم و دانش و معرفت و تجربه بپردازیم و این تغییرات باید به‌آرامی و اندک‌اندک ایجاد گردد و تغییر باید فاصله زمانی خود را طی کند. مثلاً یک فرد بی‌سواد یک‌روزه و یک‌ماهه به یک فرد تحصیل‌کرده تبدیل نمیشود بلکه باید با کسب علم و دانش در طی زمان تغییر کند و از آن مرحله ترخیص یافته و حرکت به مراحل بعدی زندگی را آغاز کند.

نیروهای تخریبی چطور میتوانند نیروهای مکمل باشند؟

در این وادی به ویژگی اختیار اشاره‌شده است که این ویژگی فقط به انسان تفویض گردیده است. انسان باید بر سر یک‌دو راهی قرار گیرد تا صفت اختیار در انتخاب مسیر معنی پیدا کند. اگر نیروهای تخریبی و بازدارنده نباشد و مسیر تاریکی را ایجاد نکند آنگاه مسیر روشنایی دیگر ارزشمند نخواهد بود. به‌علاوه، همه‌چیز در هستی بر مبنای ضدش قابل‌تشخیص است. تا مرگ نباشد حیات مفهومی ندارد و تا نیروی تخریبی و مسیر تاریکی نباشد، مسیر روشنایی مفهوم نخواهد داشت.

در مورد وادی دوازدهم از یافته‌هایتان برایمان بیان کنید؟

جناب مهندس می‌فرمایند ما در وادی‌ها شمارا نصیحت نمیکنیم یا دستورالعمل اجرایی نمی‌دهیم بلکه در وادی‌ها به‌صورت غیرمستقیم صحبت میشود و مکانیزم اثر و راه و چاه را در اختیار فرد قرار میدهد و بعدازآن این خود فرد است که تصمیم می‌گیرد که درنهایت چه راهی و مسیری را انتخاب کند. وادی دوازدهم میگوید در آخر امر، امر اول اجرا می‌شود یعنی هر خواسته یا دستوری میتواند باگذشت زمان به اجرا درآید. پس در ابتدا باید بدانیم که چه میخواهیم و در حال دنبال کردن چه خواسته ایی هستیم چراکه درنهایت " هرکسی آن درود عاقبت کار که کشت".

کلام آخر را بفرمایید؟

اگر فقط یک بخش از زندگی‌ام باشد که آن را باعث افتخار و سربلندی خود بدانم، آن همان لحظاتی است که در کنگره حضورداشته‌ام و استفاده از آموزش‌های بینظیری است که کنگره در اختیار من قرار داده است.

از کنگره 60 سپاسگزارم که برای من و امثال من شرایطی قرارداد تا بتوانیم در صراط مستقیم و به‌سوی جایگاه یک انسان واقعی گام برداریم. همیشه سپاسگزار و خدمتگزار کنگره 60 خواهم بود. انشا اله.

نویسنده: هم‌سفر مریم

لژیون: خانم مژگان

شعبه: سعادت‌آباد

 


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فریده یکشنبه 9 اسفند 1394 11:00
عرض سلام و ادب و احترام خدمت خانم فاطمه عزیزوقدردانی و سپاس از زحمات بی دریغ ایشان
بهترینها را برایتان آرزومندم.
تشکر از خانم مریم عزیز.
حامد شنبه 8 اسفند 1394 08:06
باسلام
خداقوت میگم به خانم فاطمه بابت تمامی زحماتشان در سعادت آباد، به خصوص حمایت بی دریغشان از وبلاگ
خانم مریم تشکر از مصاحبه خوبتان
حمید تاج چهارشنبه 5 اسفند 1394 18:06
باتشکر از همسفر خانم مریم و همسفرخانم فاطمه بابت مصاحبه خیلی خوب و بایت زحمات فراوان در وبلاگ شعبه
خسته نباشید!
همسفر مژگان چهارشنبه 5 اسفند 1394 16:48
سلام و خداقوت خدمت خانم مریم
از خانم فاطمه عزیز بابت زحماتی كه در این مدت در شعبه سعادت آباد كشیدند كمال تشكر را دارم و سلامتی و موفقیت را برای خودشان و مسافرشان آرزومندم.ممنون
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات