درمان شیشه ، معجزه ای در قلب کنگره 60 _ (قسمت اول)
دوشنبه 12 تیر 1396 ساعت 12:05 | نوشته ‌شده به دست علی یوسفی | ( نظرات )
به نام خدا

انسان، موجود کنجکاوی است که در مواجهه با هر رویداد و اتفاق جدیدی به دنبال کشف آن است، اما باید مهارت‌ها و آگاهی‌های خود را افزایش دهد، چراکه باورهای واقعی درباره پدیده‌ها متفاوت است و تجربه برخی از این کنجکاوی‌ها به‌اندازه‌ای مخرب و ویرانگر است که راه بازگشت ندارد؛ «اعتیاد» یکی از این کنجکاوی‌ها و البته یک پدیده مهلک اجتماعی است. ابتدا باید باورهای نادرست را درباره اعتیاد مواد مخدر شناخت.در جامعه ما تصور بر این است كه مهم‌ترین تخریب بیماری اعتیاد صرفاً بر روی جسم انسان است و برای درمان آن، مشكلات حاصل از تخریب‌های روان اهمیت چندانی ندارد و می‌توان در مدت كوتاهی این مشکلات را ترک كرد؛ اما مسئله اصلی این است که معضل اعتیاد با عنوان بیماری معرفی‌شده است؛ اما اکثریت در پی ترک آن هستند که با منطق آن سازگار نیست. لذا، اعتیاد به‌طور مشترک بر جسم و روان و همچنین در نوع روابط ما لطمه وارد کرده است.

حال با طرح این مسئله که هر نوع بیماری بایستی درمان پذیرد، بیماری اعتیاد از این مسئله مستثنا نیست. لذا؛ كنگره 60 در این مورد معتقد است كه بیماری اعتیاد از سه بخش مهم شهر وجودی انسان یعنی جسم، روان و جهان‌بینی درمان‌پذیر است و برای درمان حقیقی بایستی هر سه بخش فوق به‌موازات هم به تعادل برسد و درمان شود.


از دیدگاه کنگره 60 که نتیجه تحقیقات علمی و مشاهدات و تجربه‌های عینی است، هر ماده‌ای كه مصرف آن، انسان را از تعادل طبیعی خارج كند مستقیماً روی سیستم تولیدكننده مواد شبه افیونی و ضد درد جسم، اثر می‌گذارد و باعث تخریب آن می‌شود. طیف تركیبات مواد شبه افیونی كه در جسم انسان تولید می‌شود به‌قدری گسترده و ناشناخته است كه به‌غلط تصور می‌شود فقط مرفین یا مشتقات آن اعتیادآور است. درصورتی‌که واقعیت این‌طور نیست.

چراکه؛ شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیادآور است. به‌طوری‌که در بسیاری از تحقیقات، قدرت اعتیاد زایی آن بیشتر از مواد محرکی مانند اکستازی و کوکائین است. در حقیقت شیشه هیدرو کلراید مت آمفتامین هست.

شاید اولین و مهم‌ترین ماده مخدری كه از آمفتامین به دست آمد و در سطح وسیع مورد مصرف قرار گرفت اكستازی باشد؛ اما از سال‌های اخیر اکستازی جای خود را به شیشه داد و مصرف آن در بین افراد ناآگاه گسترش یافت. در ابتدا شیشه به‌عنوان یك ماده انرژی‌زا معرفی شد و مصرف‌كنندگان آن می‌توانستند ساعت‌ها بدون استراحت بیدار بمانند و از انرژی‌های نهفته یا ذخیره‌شده در جسم خود در حد بالایی بهره‌برداری نمایند كه پس از مدتی شدیداً با كمبود انرژی مواجه‌ می‌شدند كه از ظاهر آن‌ها كاملاً مشخص بود.

اما نکته حائز اهمیت این است که انرژی‌های نهفته در جسم انسان بایستی در طول یک دوره زندگی سالم به‌ندرت و به‌اندازه از آن استفاده شود که به‌طورمعمول می‌توان در بین اشخاص مصرف‌کننده شیشه میزان تخریب را به‌وضوح دید. با این تفسیر می‌توان مسافران کنگره 60 را نمونه بارزی از درمان شده‌های واقعی مصرف شیشه مشاهده کرد.

در حال حاضر آمار مراجعه‌كنندگان به كنگره 60 نشان می‌دهد، درمان شیشه در کنگره 60 امکان‌پذیر است و این حقیقتی است که سراسر دنیا در آن عاجز مانده‌اند. بدین ترتیب به‌جرئت می‌توان گفت: دانش و علم کنگره 60 در خصوص اعتیاد و درمان آن دانشی نیست که فقط در حد سخن و حرف باشد بلکه کاملاً جنبه کاربردی داشته و نتایج مثبت آن بر روی صدها نفر قابل‌مشاهده و بررسی است.

قبل از اینکه در مورد شیشه صحبت کنیم بهتر است به‌صورت خلاصه اشاره‌ای به نحوه کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی داشته باشیم:

در سیستم اعصاب مرکزی، سلول‌ها یا رشته‌های عصبی به‌صورت مستقیم به هم متصل نیستند. بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می‌گویند.

برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده‌ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند. (به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می‌گویند) این ماده بر روی گیرنده‌هایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می‌نشیند و به‌این‌ترتیب پیام منتقل می‌شود. در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علائم خاصی می‌شود.

دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده‌ای هستند که مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آن‌ها در مغز می‌گردد و اختلال در نسبت ترشح آن‌ها در ایجاد بیماری‌هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را بازی می‌کند. لیکن مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپس‌های عصبی در مغز به‌شدت افزایش می‌دهد و منجر به تحریک سلول‌های مغز می‌شود.

شخصی که به مصرف شیشه روی می‌آورد در ابتدا علائم بسیار خوبی را تجربه می‌کند. قدرت تمرکز و اعتمادبه‌نفس در چنین فردی به‌شدت بالا می‌رود، خطر را از خود دور می‌داند. حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! به خاطر جرئت زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی‌گیرد و رفتار خطرناکی را از خودسر میزند.

و اما علائم و عوارض مصرف شیشه؛

عوارض مصرف شیشه، بسیار خطرناك و سنگین است. مصرف‌كنندگان این ماده در ابتدا مصرف پس از مصرف گاه تا 72 ساعت نمی‌خوابند. در این مدت توهم شدید و خیره شدن به یك نقطه خاص برای چندین ساعت و همین‌طور رفتارهای بی‌پروا، از حالات نشئگی این ماده محسوب می‌شود. پس از بین رفتن اثر این ماده شخص مصرف‌كننده طوری احساس خستگی و كوفتگی می‌كند كه ممكن است حدود 48 ساعت یا 2 شبانه‌روز به‌صورت پیوسته خواب باشد و پس از بیداری سردردهای شدید، بی‌قراری، لرزش و حركات غیرعادی اعضاء بدن مثل دست و سر از حالات آن است. مصرف‌كنندگان شیشه برای از بین بردن این حالت معمولاً دوباره مصرف می‌كنند و مانند سایر مواد مخدر فرایند اعتیاد آغاز می‌شود و پس از مدتی مصرف‌كننده شیشه تبدیل به یك معتاد تمام‌عیار می‌شود كه البته با معتادان و مصرف‌كنندگان سایر مواد مخدر مثل تریاك و حتی هرویین بسیار تفاوت دارد. عوارض مصرف شیشه را در طول چند ماه، حتی مصرف هرویین در طول چندین سال به وجود نمی‌آورد.

مصرف‌كننده شیشه در حالت خماری آن دست به حركات جنون‌آمیزی می‌زند. به همین خاطر مصرف این ماده در درازمدت و با افزایش دوز مصرف، منجر به بروز ‏نشانه‌های شدید روانی می‌شود و نه‌تنها بی‌قراری و اضطراب فرد افزایش ‏می‌یابد، بلکه علائمی مانند توهم‌های دیداری و شنیداری نیز نمایان می‌شود.از علائم مسمومیت مصرف بیش‌ازحد متامفتامین عبارت‌اند از: بی‌قراری، گیجی، اضطراب، توهم، ریتمی‌های قلبی، فشارخون بالا، هیپرترمی، فروپاشی گردش خون، تشنج و کما نام برد و همچنین عوارض آن در یک گرم شیشه به‌صورت خوراکی 50 در صد علت مرگ فرد شود.بدین ترتیب؛ مصرف این‌گونه مواد باعث عوارض عصبی و اختلالات رفتاری و به‌تدریج اعتیاد است و احتمال بروز رفتارهای نابهنجار و برخوردهای غیر صحیح با اطرافیان وجود دارد. به‌علاوه این‌گونه اشخاص آمادگی بیشتری برای استفاده از مواد نامناسب دیگر مانند الكل، تریاك، هروئین و امثال آن رادارند.

از علائم مصرف شیشه در ‏ابتدا به‌صورت کم‌اشتهایی، کم‌خوابی و اضطراب است، اما احساس شعف بسیار شدیدی که هنگام مصرف در دفعات اول به فرد ‏دست می‌دهد، باعث ادامه مصرف می‌شود و همان مصرف بار اول نیز می‌تواند ‏خطرناک باشد. مصرف شیشه (که بانام‌های مختلفی مانند آیس، کریستال و نام علمی ‏مِتامفتامین خوانده می‌شود) باعث افزایش فشارخون، گُرگرفتگی شدید، ‏تشنج، نارسایی کلیه و حتی سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود. همچنین ‏متامفتامین‌ که جزو محرک‌ها محسوب می‌شود.به خاطر داشته باشیم که مصرف خودسرانه و گاه قطع مصرف آن‌ها در هر نوع آن‌که باشد؛ از قبیل قرص‌های خواب‌آور، قرص‌های ترامادول و...تخریب‌های متعددی را دربردارد و قبل از اقدام نسبت به عوارض آن باید اقدام به درمان کرد.طیف تركیبات مواد شبه افیونی كه در جسم انسان تولید می‌شود به‌قدری گسترده و ناشناخته است كه به‌غلط تصور می‌شود فقط مرفین یا مشتقات آن روی فرد اثر می‌گذارد. هرچند همین موضوع را هم بسیاری نمی‌دانند اما تحقیقات كاربردی كنگره 60 باقدرت و اطمینان این موضوع را ثابت كرده است كه كلیه موادی كه انسان را از حالت تعادل طبیعی خارج می‌كند، شامل هرویین، تریاك، شیره، الكل، حشیش، كراك، شیشه، اكستازی، قرص‌های خواب‌، آرام‌بخش و ضدافسردگی كه بدون تجویز پزشك مصرف گردد، نیز مستقیماً روی این سیستم اثر می‌گذارند و باعث تخریب آن می‌شوند. همچنین قطع خودسرانه مصرف باعث برهم ریختن سیستم عصبی این اشخاص می‌شود که پیامدهای آن به‌مرورزمان خطرناک‌تر است. از دیدگاه كنگره 60 شیشه یك ماده مخدر بسیار قوی و خطرناك است و اعتیاد آن در مقایسه با مواد مخدر شناخته‌شده نظیر تریاك و هروئین بسیار سنگین‌تر و خطرناک‌تر است؛ و به اعتقاد كنگره 60 هر نوع اعتیادی قابل‌درمان است. خوشبختانه هم‌اكنون مصرف‌كنندگان شیشه زیادی در كنگره به درمان قطعی رسیده‌اند.

در بخش دوم این مقاله از تاریخچه پیدایش متامفتامین، چگونگی ساخت مواد محرک شیشه و همچنین ورود آن به کشور تا کشف متد DST و درمان آن در کنگره 60 خواهم پرداخت.


نویسنده و تحقیق: علی یوسفی 

لژیون: آقای میلاد تکسیبی


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: